a_burlaka: (Default)

Цікаве відкриття зробили вчені із Субміліметрової обсерваторії Каліфорнійського технологічного інституту. За допомогою 10-метрового телескопу на Гаваях та спектрометру вони дослідили спектр квазару APM 08239+5255, що віддалений від нас на 12 мільярдів світлових років і виявили, що він оточений хмарою із води. При цьому ця хмара має масу, що у 140 трильйонів раз перевищує її запаси на Землі.


Це не тільки 20 000 світових океанів, що припадає на одного мешканця нашої планети. Це іще маса 300 мільйонів таких планет, як Земля або 100 таких зірок як Сонце. При цьому ця величезна кількість води настільки розпорошена у просторі, що її щільність у 300 трильйонів раз менша, ніж у повітря у нашій кімнаті.


Але у даному випадку інтерес становить не тільки розмір, але і вік знахідки. Ми спостерігаємо цей квазар лише через 1,7 мільярда років після виникнення Всесвіту. А у складі води присутній атом оксигену, який може утворюватися тільки у надрах зірок. Тобто зірки першого покоління (а вважається, що квазар є ядром активної галактики) вже встигли до цього часу не тільки виникнути, але й виробити таку кількість оксигену та викинути його у космічний простір, де він і був захоплений гравітацією надмасивної чорної діри, якою є квазар. Це взагалі наводить на думку про те, що принаймні води у Всесвіті просто неймовірно багато.

a_burlaka: (Default)

Вибачте, але про політику.
Зізнавайтеся, шановні мої читачі, хто із вас іще читає регулярно "Петра і Мазепу"? До кого ще не дійшло, що цей антиукраїнський сайтик активно просуває ідеологію "Україна - це Росія, але без Путіна"? Хто ще досі не знає, що це відділення "Супутника і погрому" в Україні? Хто іще не чув, що очолює його людина, що відкрито називає себе російським націоналістом і пишається тим, що не просто 10 років була членом "Партії Регіонів", але і активно просувала її на інформаційному полі?
Мене просто вже дістало знаходити у нормальних людей у себе у стрічці посилання на це лайно під фразою: "Геніальна стаття".
a_burlaka: (Default)

Заява "Україна - космічна держава" звучить гордо і коли починають перелічувати космічні досягнення України, то здається, що у нас дійсно є непогані перспективи. Однак, якщо розібратися у тому, чим же насправді володіє Україна, о усе виглядає значно гірше.



Основа української космічної програми - "Південмаш", який усіх запевняє, що виготовляє сучасні і при цьому недорогі ракети. Давайте подивимося, які ж ракетоносії ми нібито запускаємо. Наймасовіша "українська" ракета-носій - "Дніпро". Пишу "українська" у лапках, бо насправді це російські балістичні ракети, які Росія замість того, щоб просто розпилювати відправляла на "Південмаш", де їх "доопрацьовували напильником" і відправляли на Байконур. Усього здійснено 22 запуски, але зараз усі контакти із Росією у цій сфері перервано і Україна просто не має змоги щось робити за цією програмою. Скоріше росіяни самі знайдуть спосіб ці ракети переобладнувати...


Читати далі )
a_burlaka: (Default)

Інколи так буває, що нові несподівані відкриття у біології приносять досить відомі тварини. Так нещодавно стало відомо, що морські черепахи одного із видів у прроді можуть світитися. Сталося це підчас спостережень за життям мешканців коралового рифу поблизу Соломонових островів у Тихому океані. Біолог Девід Грубер займався вивченням морських тварин, що світяться у темряві - переважно коралів та акул, що серед них живуть. Аж раптом він побачив і засняв черепаху, що світилася у темряві. Ось це відео:



Цікаво у цьому випадку те, що черепаха Бісса, яку спостерігав учений не є якимось новим видом. Вона вперше була описана у 1766 році і її часто не тільки спостерігали, але і добували заради цінного панцирю, який ішов на виготовлення різноманітних предметів. Крім того, яйця Бісси є делікатесом, через що її чисельність сильно скорочується. За останнє десятиліття популяція цієї черепахи скоротилася на 90%. Тож спостерігати цю черепаху в умовах її природнього середовиша не так і просто.


Тому не дуже зрозуміло ані те, навіщо черепасі потрібна ця флюорисценція, aні те, як саме вона відбувається. Сам Грубер вважає, що причиною появи у Бісси цієї здатності є необхідність ховатися серед коралових рифів, що самі по собі світяться у темряві. Це перший випадок, коли біофлюорисценція помічена у плазунів.

a_burlaka: (Default)

Дивлюсь я на ось цю картинку і розумію, наскільки ж ми мало насправді знаємо про екзопланети і наскільки ж твердження скептиків, що Земля одна така неповторна хибні. Ось дивіться, нібито усе погано і за 20 років відкриттів планет поза нашою зоряною системою ми знайшли тільки 31 що приблизно підходять нам і за масою і за освітлюваністю своєю зіркою.


Але Є Одне Але! Подивіться уважно: на відстані до 40 світлових років знайдено 9 таких планет, а на відстані від 40 до 120 світлових років - тільки 5, причому вони явно більші в середньому за ті, що є поруч із нами. Що у цьому такого? А те, що кількість зірок, які знаходяться від нас на певній відстані пропорційна не цій величині, а її кубу. Тобто, якщо ми не живемо у якійсь особливо багатій на землеподібні планети області космосу, їх має бути не 5, а принаймні 500-600, а може і більше. Тобто ми вже на таких невеликих відстанях спостерігаємо зараз менше 1% потенційно придатних до життя планет через недостатню якість наших засобів спостереження. Що вже казати про більші відстані у сотні світлових років - там ми спостерігаємо лише випадкові одиниці із тисяч та мільйонів, умови для спостереження яких виявилися неймовірно вдалими.


Більше того, усі наведені планети мають розмір більльше земного. Де планети розміром із Марс? Скоріш за все ми їх просто не бачимо взагалі. Наша здатність помічати об'єкти також залежить від їхнього розміру нелінійно. Тож ті 1956 планет та 4175 надійних кандидатів у них, про які ми знаємо на сьогоднішній день - це лише краплина у нескінченному океані інших світів.

a_burlaka: (Default)
Україна часів юрського періоду...

...так виглядати не могла. Справа у тому, що тиранозавр рекс, як і більшість тиранозаврид мешкав тільки у Північній Аммериці. Його родич тарбозавр хоч і мешкав у Азії, але далі Західного Китаю його рештки не знайдено. Трицератопс - також виключно північноамериканський вид. У Китаї мешкав сінозавр, який просто не мав трьох рогів на морді і, знову ж таки на захід не заходив.


І усе це не враховуючи такої дрібниці, що і тиранозавриди і цератопсиди - виключно крейдяні сімейства і від юрського періоду їх відділяє приблизно такий самий проміжок часу, як і від нас.


Ну а що стосується власне України у юрський період, то вона взагалі була морем, із якого стирчали два острови - Наддніпрянщина (Український щит) і Донецький кряж...


P.S. Передчуваючи питання "а що ж нам показує той клятий Стівен Спілберг у своєму "Парку юрського періоду" відповідаю зовсім коротко. Стівен Спілберг, Колін Тревороу, інші режисери із "гнєзда спілбєрга" а також автор оригінального роману Майкл Крайтон несуть відверту хуйню. Більшість тварин, яких вони нам показують жили не у юрському, а у крейдяному періоді.

a_burlaka: (Default)

Кожного разу, як люди не просто запускають у космос автоматичну станцію, а виводять її на орбіту навколо певного небесного тіла ми отримуємо унікальну можливість, про яку мало хто згадує. Коли апарат не просто пролітає повз якийсь супутник, планету чи астероїд, а починає послідовно знімати його із різних боків на основі тих знімків можна створити карту нового світу зі своїми западинами, горами, каньонами і так далі. У цьому плані дуже шкода, що автоматична станція "Нові горизонти" так швидко пронеслася повз Плутон та Харон і не змогла відзняти усю їхню поверхню.


А ось автоматичній станції "DAWN", що зараз знаходиться на орбіті карликової планети Церери пощастило більше. Вона досить тривалий час обертається навколо цього найбільшого об'єкту поясу астероїдів і постійно знімає його поверхню. І ось вчені із NASA на основі тих знімків побудували таку ось карту.



Не зважаючи на те, що Церера - досить невелике тіло, на ній було знайдено досить незвичайні деталі рельєфу, наприклад було помічено кратери неправильної форми, що може вказувати на геологічні процеси, що досить активно відбуваються на цій карликовій планеті. Також серед цікавого варто відмітити, що один із кратерів було названо Жажа на честь абхазької богині врожаю. Та й узагалі назви об'єктів на поверхні Церери тяжіють до імен божеств різних народів, що пов'язані із землеробством. Наприклад великий кратер, де спостерігаються загадкові білі плями зветься Окатор на честь римського бога-орача.

a_burlaka: (Default)
Моя позавчорашня лекція із історії будівельних матеріалів. Це перша із трьох частин, які я запланував, іще дві вийдуть, я сподіваюсь, у майбутньому.


a_burlaka: (Default)
"Нові горизонти" передали високоякісне зображення Плутона. На фотографії добре видно, наскільки різноманітна його поверхня.


Для тих, хто не знає: місія "Нових горизонтів" іще не завершена. Саме зараз станція має здійснювати маневри, для того, щоб у січні 2019 досягти астероїда 2014 MU69, розміром у 45 кілометрів, що обертається по майже круговій орбіті на відстані у 44 астрономічних одиниці від Сонця. На що буде схожим цей астероїд (крига скоріш за все, але там може бути і камінь) важко уявити. Об'єкти Поясу Койпера раніше ніколи не досліджувалися міжпланетними станціями. У 2019 році 2014MU69 стане найвіддаленішим об'єктом, дослідженим АМС. Взагалі Плутон віддаляється у перегелії навіть далі, ніж цей астероїд, але зараз він знаходиться значно ближче за нього до нас.


Ну і варто нагадати, що насьогоднішній день НГ предали на Землю тільки 10% інформації, зібраної підчас прольоту Плутона, тож до 2019 року сумувати не доведеться.

a_burlaka: (Default)

Одна із найсмішніших речей у світовій історії - це те, що пісня "Варяг" стала символом самопожертви в ім'я Росії. І смішне у ній зовсім не те, що сам крейсер був побудований американцями, а текст пісні написаний австрійцем. Найсмішніше - це те, сама реальна історія крейсера "Варяг" - це дуже добрий приклад того, як в ім'я вірності державі не померти дурною смертю.


Справа у тому, що у капітана Руднєва, командира "Варягу" із самого початку не було особливого вибору. Усі лінії зв'язку російсько посольства у порту Чемульпо контролювалися японцями, тож про початок бойових дій він дізнався від капітанів суден інших країн, що стояли у порту. Поки розбиралися, що і як біля берега вже з'явилася японська ескадра і почала висаджувати десант. Крейсер-перехоплювач "Варяг", який міг наздогнати будь-яке судно, але для бою із іншим крейсером був зовсім непридатний та застаріла канонерка "Кореєць" нікого не цікавили, тому їм порадили тікати піджавши хвоста.


Однак капітан Руднєв розумів, що тікати від російського посольства, до якого він був приписаний без жодного пострілу - це боягузство, порушення наказу і прямий шлях до трибуналу. Батьківщина бажала, щоб він пішов у бій та героїчно загинув у бою у якому немає жодного шансу на перемогу і це ані Руднєву, ані його екіпажу не подобалося. Що він придумав. Вийшов із порту і наказав "Корейцю" триматися подалі та відкрити вогонь по кораблям супротивника. Сам також підійшов до них і відкрив безпорядочну стрілянину, після чого розвернувся і направився назад до порту. Увесь розрахунок був на швидкість. Планувалося, що японські кораблі просто не встигнуть знятися із якоря, а він встигне "дати їм бій". Майже так і сталося, хіба що Руднєв недооцінив рішучість японців, які не стали витравлювати якорі, а просто розклепали якірні ланцюги. Тож "Варяг" таки потрапив під обстріл і навіть отримав пробоїну на рівні ватерлінії, яка дуже вдало надала кораблю крен, коли він знов увійшов до Чемульпо. Увесь "легендарний бій" тривав хвилин 40, протягом яких загинуло 23 людини із команди крейсера у 570 людей, тобто менше 5% екіпажу. На "Корейці" втрат не було. Переважно це був обслуговуючий персонал орудій, які не були захищені бронею взагалі. До честі Руднєва сам він був нагорі і отримав поранення.


Одразу прибувши до порту капітан Руднєв побіг до капітанів нейтральних суден із проханням прийняти до себе його команду, на що йому дуже швидко дали згоду. Канонерку, що була у ідеальному стані просто підірвали, а "Варяг" затопили на мілині, та так вдало, що японці поті його підняли та включили до складу свого флоту як тренувальне судно. Руднєв все ж побоювався трибуналу, тому у рапорті перебільшив кількість випущених ним снарядів у 4 рази і приписав собі знищення одного японського міноносця(вони взагалі за крейсерами трималися) і сильне пошкодження одного із крейсерів.


На його щастя Російська Імперія саме гостро потребувала героїв. Тому хитрий капітан не тільки не був відправлений під трибунал, а разом із командою став героєм. Німецький памфлет переробили у героїчну російську пісню і так з'явилася легенда про неймовірний героїзм і героїв, яким стали могилою далекі східні моря...

a_burlaka: (Default)

http://mk.semico.ru/disk.htm
Вага - не більше (так у техдокументації)35 г.
Розміри - "не більше" 50х55х17мм
Пам'ять - 512 кілобайт
Це не прикол і не радянська розробка.
І розробники вважають, що такої пам'яті достатньо бо розрахована вона на найкращий пристрій для роботи із радянськими верстатами і російською вимірювальною технікою. Ось такий:


http://mk.semico.ru/dr_ustr152.htm
a_burlaka: (Default)
Коли мова заходить про державні гарантії пенсіонерам та інвалідам, кого не спитай усі праві, усі за принцип "скільки заробив, стільки і маєш", усі проти перевірок державою, чи так ти ведеш бізнес і звідки ти на нього такі гроші узяв. "Чому я маю оплачувати навчання дітей алкоголіка в університеті" - обурено питає Айн Ренд у вишиванці. Треба вміти крутитися, а не вимагати від держави пільг...
Але коли мова заходить про якогось олігарха, який купив повністю певну галузь чи здатний легко продати за кордон восьму частину зібраного врожаю зерна, а гроші покласти собі у кишеню - усі одразу лівішають. "Ми всі за вільний ринок" згадують, що вони народ і що саме народові має у цій державі усе більш-менш цінне належати. Багато хто лівішає настільки, що Че Гевара радісно танцює гопака. Бо заводи треба у олігарха відібрати, самого його повісити, а тих представників влади, які кажуть, що із документами у нього усе добре - люструвати, бо вони наскрізь корумповані.

Парадокс!
a_burlaka: (Default)

Новину мабуть чули вже усі. Вона цікава сама по собі, але реакція на неї громадськості іще цікавіша. Справа у тому, що багато хто після прес-конференції одразу зробив заяви у стилі "ну і що?". Хтось каже, що "ми і так знали, що там є вода", а хтось взагалі закликає НАСА не пудрити людям мізки аж поки вони не знайдуть маленьких зелених чоловічків. Особисто у мене масовість таких заяв викликає бажання зробити єхидний коментар щодо популяризації науки: ви пропонуєте серед ОЦИХ науку популяризувати?


Давайте я все ж спробую розповісти, що такого важливого у цій новині. Ті хто каже "ми давно знали" ніколи не стикалися із людьми, як доводять, що ніякого життя на Марсі існувати не може у принципі, це абсолютно мертва та нецікава каменюка. Або із прихильниками теорії "унікальної Землі", які переконують, що ніде, ось зовсім ніде у Всесвіті крім нашої планети немає місця, де може існувати життя у принципі. Цих людей постійно доводилося переконувати, що знахідки води на Марсі - це не випадковість, що це не кілька сантиметрів льоду, що випадково збереглися у деяких місцях, що той лід не лежить мертвим грузом кілька сот мільйонів років. А ще постійно обговорювалося питання, чи може вода у рідкій формі існувати на поверхні Марса взагалі. Справа у тому, що на Марсі такий низький атмосферний тиск, що чиста вода, як і на Землі, стає рідкою при 0 градусів за Цельсієм, а вже при 10 градусах переходить у газоподібний стан. А у деяких високогірних районах вона взагалі минає рідкий стан, переходячи із твердого одразу у газоподібний.


Але штучні супутники Марса давно вже неодногазово реєстрували на його поверхні темні полоси, що з'являються у певні пори року і зникають у інші. І вже давно виникала підозра, що ці полоси - то сліди рідкої води. Але "марсоскептики" кожного разу тикали пальцем у те, що воно ніяк не підтверджено.


І ось вчені узяли, та й направили спектрограф на борту одного із супутникв на таку темну полосу. І знайшли там сліди перхлоридів. Ці сполуки мало того, що утворюються саме за умов рідкої води, так вона іще, за їх наявності, може залишатися рідкою аж до -70 за Цельсієм. Тож виявляється, що ці полоси - це дійсно потоки рідкої води, що у деякі пори року течуть Марсом. Причому потоки ці не такі і маленькі - кілька сотень метрів завдовжки та до 5 метрів завширшки, то ж виявляється, що вода на Марсі - не така вже й випадкова річ і можна робити нові припущення, про які "марсоскептики" знову будуть кричати "ценепідтверджено" і "ваша зацікавленість дослідженням космосу - не більше як нова релігія". І я навіть знаю, де буде проходити новий фронт. Нас будуть переконувати, що життя у розчинах пергідратів неможливе. І доведеться чекати нових "сенсацій, про які усе і так було відомо"...

a_burlaka: (Default)
Лекція про дослідження теплопровідності гідрату метана.
1 жовтня тут буду виступати я. Про будівельні матеріали.

Бля...

Sep. 24th, 2015 04:54 pm
a_burlaka: (Default)
За лєто Тєрмінатор сільно ізмєнілся...


a_burlaka: (Default)

Тут сьогодні усі російські інтернети і частина українських обговорюють ось такий цікавий уривок із російського підручника:



Звичайно усі кинулися засуджувати "фашизм", наприклад тут:
http://www.svoboda.org/content/article/27264495.html

Ні у якому разі не виправдовуючи авторів підручника хочу зазначити, що фактично усе це стурбоване суспільство просто ткнули лицем у дзеркало. І не тому, що мова іде про суспільство російське. Українців воно так само стосується. Я знаю, що ви скажете, що ви проти усілякої дискримінації і я вас із кимось плутаю. Насправді якщо ви у своєму житті близько зтикалися із хворими, у яких діагноз починається із шизо- і при цьому вважаєте, що не звертати уваги на їх вади нічого не варто, то ви свята людина. Насправді ви не звертаєте на більшість таких людей увагу тому, що вони своє захворювання усіляко приховують, щоб не втратити роботу та не стати об'єктом цькування.
Чому? Давайте я вам розповім чому. Уявіть, що виховательці вашої маленької дитини у дитячому садочку іноді ввижається, що по стіні повзає чудовисько, яке її хоче з'їсти і у неї виникає бажання померти на місці? Не часто, раз на кілька років, тільки коли вона забуває ковтнути таблеток. А таблеток їй хочеться не ковтнути дуже сильно, бо через них вона не може завагітніти. А так нормальна людина, ви навіть можете дивуватися, яка вона лагідна та уважна до дітей.


Читати далі )
a_burlaka: (Default)

Як відомо, коли вчені повідомляють нам про результати своєї роботи, то ці результати є їхньою інтерпретацією певних експериментів, спостережень чи розрахунків. При цьому ці інтерпретації можуть бути менш чи більш спірними. І для науковців це нормально. Вони сприймають як належне, що вони не встановлюють істину, а просто будують моделі тих чи інших явищ.


Однак для журналістів такий підхід залишається незрозумілим, особливо у такій специфічній галузі, як пошук інших планет. Ось і тепер читаю заголовок статті "Астрономи-аматори виявили групу комет біля далекої зірки". Що собі уявляє пересічний читач, що незнайомий із методиками достідження екзопланет? Що астрономи, причому які просто вийшли із телескопом до себе на подвір'я, дійсно щось там побачили із хвостом. А ось я, приблизно уявляючи собі, як усе це відбувається одразу засумнівався у об'єктивності заголовку і поліз читати.


Що ж було насправді? Орбітальний телескоп "Кеплер" за роки своєї праці на орбіті назбирав купу інформації про яскравість зірок у цей час. Не зважаючи на те, що спостерігав він тільки невеличкий шматочок неба, інформації цієї було так багато, що до її обробки підключили аматорів. І ось одна із груп аматорів помітила, що зірка KIC 8462852 якось дивно змінювала свою яскравість. Двічі вона ставала менш яскравою 2009 року, один тиждень вона була тьмянішою у 2011 році, а у 2013 цей період тривав аж три місяці.


Аматори зробили із цим даних правильний висновок: що вони самі нічого у цій дивній ситуації не розуміють і звернулися до вчених. І ось ті вже припустили, що то кілька комет руйнуються на орбіті зірки і хмара пилу, яку вони утворюють. Ну а далі вже журналісти зробили свою чорну справу.


Особисто у мене до цього припущення виникає одразу декілька питань. Перше - що це за комети такі, що літають групами. Друге - що це за хмара така від них, що здатна затьмарити зірку на 50% важчу за Сонце і яка знаходиться на відстані десятків і сотень світлових років від нас? Ну і найголовніше. Дивна така виходить хмара, що не розпорошується по всій орбіті комет, а рухається разом із ними.


Але якщо це не комети, то що? Результати ж спостережень залишаються. І їх треба якось інтерпретувати.


Посилання:
https://www.newscientist.com/article/dn28191-citizen-scientists-catch-cloud-of-comets-orbiting-distant-star/
a_burlaka: (Default)
Частина перша тут: http://a-burlaka.livejournal.com/304631.html

До кінця 16 століття ватажки українських козаків майже не вступали із польською владою у пряме протистояння. Щоправда рік від року роль козацтва у обороні тоді вже єдиної держави Речі Посполитої увесь час зменшувалася і кількість шляхти серед козаків почала знижуватися. На козаків почали тиснути і тим, у свою чергу, це дуже не подобалося.



Читатти далі )
a_burlaka: (Default)

Коли я називаю українських козаків лицарями-авантюристами, то я під цим розумію не переносний сенс обох цих слів, а прямий. Взагалі популярне викладення історії України малює козаків як таких собі простих українців, що узяли до рук зброю та й пішли захищати свій народ та свою віру. При цьому із традиційного погляду на козаків виводиться думка, що козацтво самозародилося всередині українського народу, а польський уряд та феодали вимушені були його терпіти, але усіляко намагалися принизити.





Читати далі )
Друга частина:
http://a-burlaka.livejournal.com/304648.html

Profile

a_burlaka: (Default)
a_burlaka

August 2016

S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
2122232425 2627
28 293031   

Syndicate

RSS Atom

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 18th, 2025 09:15 am
Powered by Dreamwidth Studios