a_burlaka: (Default)
[personal profile] a_burlaka

Тож, давайте ми поговоримо про найдавніших людей на території України. У більшості джерел написано, що найдавніші люди на території України з'явилися біля мільйона років тому. Але реально жодних доказів цього немає. Справа у тому, що мільйон років тому люди на території Європи взагалі майже не жили. Ті невеликі групи, що ховалися спочатку від Гюнцького, а потім від Міндельського зледенінь жили тільки у сучасній Іспанії та на Балканах. На територію сучасної України вони прийшли тільки 500-400 тисяч років тому і майже одразу заселили усі більш-меньш теплі тоді місця - Закарпаття, Побужжя, Донбас, Крим і добралися навіть до Київа, який навіть у міжльодовикову епоху був майже біля самої криги.


На той час тваринний світ нашої землі вже нагадував сучасний за винятком того, що тут ще жила безліч вимерлих нині тварин: великі волохаті слони мамути, носороги, які також були вкриті хутром, дивовижні еласмотерії, які також були носорогами, але величезними і рог у них був не на носі, а на голові і заввишки із людину, і олені із рогами завширшки більше двох метрів. Також тут жили величезні ведмеді, леви та гієни.


І ось сюди і прийшли перші люди, що жили на українській землі. До сучасних українців вони не мають жодного відношення. Це були дуже прості люди, культура яких зветься ашельською. Вона вважається досить примітивною і включає у себе тільки прості вироби із відбитого каменю та володіння вогнем. Але це вже були дійсно знаряддя праці типу двобічного ручного рубила, а не просто розколоті камені. До того ж вони вже давно володіли вогнем. Ашельська культура не була винайдена на території України. Вона виникла майже за мільйон років до того, як перші люди прийшли на територію України у Африці. Що ж до самих людей, то решток їх на території України майже не знайдено. Тож, чи це були досить примітивні гомо еректуси, чи більш просунуті гейдельберзькі люди точно невідомо. Як би там не було, а це вже дійсно були люди, а не якісь "мавполюди" чи "пралюди" як про них часто пишуть. Бо коли людям показують якусь із реконструкцій еректуса, то реакція завжди однакова: "я його сьогодні біля кіоска із пивом бачив". Точно відомо, що прийшли ці люди до нас із Балкан, бо їм тоді просто нізвідки більше було прийти - Чорне море ще з'єднувалося протокою із Каспійським.


Однак найперші люди затрималися тут не назавжди. Приблизно через 100 тисяч років після їх приходу сюди льодовик знов почав насуватися із півночі, зайнявши територію аж до Дніпропетровська та Львова. І не треба думати, що за цими межами було тепло. Майже усю іншу терирорію України займала тундра, у якій жити також дуже важко.


Повернулися на Україну вже нащадки гейдельберзьких людей - неандертальці. Більше за все вони нагадували казкових гномів - були невисокими але кремезними. Прийшли вони в Україну також із своєю культурою, яку розвили на холодних тоді теренах Європи. До мистецтва у сучасному розумінні неандертальці ще не доросли, але були не такими грубими, як їх зазвичай вважають. Вони відмовилися від великих і грубих рубил і почали виготовляти менші і зручніші нуклеуси, які навіть можна вважати красивими. Більшість учених зараз схиляються до думки, що неандертальзі таки володіли мовою не набагато гірше, ніж ми.


Життя в Україні в той час було нелегким. По суті увесь величезний проміжок часу між 150 і 12 тисячами років тому - це довга послідовнісь холодів, коли тундра наступала аж до Чорного моря, рівень якого тоді був майже на 200 метрів нижче і літо навіть у Криму тривало 2-3 місяці і відлиг, коли клімат теплішав до рівня трохи холоднішого, ніж зараз. І тим не меньш саме неандертальці створили найпершу на теренах України археологічну культуру - Аккайську у Криму, яка при цьому є найдовшою культурною традицією в історії України, бо виникла вона 110 тисяч років тому, а зникла разом із неандертальцями біля 30, тобто тривала у 60 разів довше, ніж уся історія України від легендарного Кия до сьогодення. Чим жили ці люди? Полювали? Грілися біля вогню, який вже вміли видобувати? Кохалися та ростили дітей майже так само як ми? Це хотіли б знати усі. Неандертальці ще не здогадалися, що кілька рисочок та кіл, накреслені на стінах печери, у якій вони жили, пальцем, що вимазаний у чомусь яскравому можуть означати людину, а ще кілька - бика чи мамута. Тому не тільки мені чи вам, але й науковцям в усьому світі було б цікаво узнати, про що вони думали і які історії розказували один одному. Неандертальців було дуже мало. В усьому Криму одночасно жило максимум 300 особин. І з часом їх ставало усе меньше.


А тим часом у далекій Африці з'явилися люди сучасного типу. Вони не були такими кремезними як неандертальці, але мали іншу перевагу - вміли еффективно передавати накопичений досвід із покоління у покоління. Вони ж першими здогадалися щось намалювати на скелі, першими виготовили прикраси, і першими ж виготовили музичні інструменти. І навіть із неандертальцями вони вперще зустрілися ще до того, як прийшли на територію сучасної України. Сталося це близько 90 тисяч років на території сучасного Ізраїлю. Десь там усі сучасні люди крім корінних африканців отримали від неандертальців і з цією часткою генів прибули до сучасної України біля 40 тисяч років тому. Що тут сталося між ними та неандертальцями невідомо. Чи вимерли малочисельні "корінні європейці" самі, чи не витримали конкуренції із хитрішими сапієнсами, чи може їх просто з'їли злі прибульці? Невідомо. Остання стадія льодовикового періоду, відома як вюрмське заледеніння продовжилася. Але на території України вже жили люди сучасного типу із культурою яка швидко змінювалася, ускладнювалася, ділилася навпіл. Але про це вже - наступного разу.

Profile

a_burlaka: (Default)
a_burlaka

August 2016

S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
2122232425 2627
28 293031   

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 23rd, 2025 02:48 am
Powered by Dreamwidth Studios