a_burlaka: (Default)
[personal profile] a_burlaka

Мало хто замислюється над тим, що у нас в країні існує така формація як Український щит. До політики ця назва не має жодного відношення. Мова іде про геологічну формацію, що простяглася через усю Україну смугою шириною до 250 кілометрів від Волині до Донбасу. Ця територія колись була повністю звільнена від осадових порід нещодавніх геологічних епох і тому тут виступають породи, що утворилися іще в докембрійські часи. Найвідомішою частиною цієї структури є дніпровські пороги, що саме являли собою вихід цього щита на поверхню.


Щит складається із дуже щільних магматичних порід, таких як граніт та ультраметаморфічниїх порід - осадових порід, що під впливом високої температури та тиску за своїми властивостями наблизилися до цього граніту. Доречи більшість гранітних кар'єрів в Україні колупають саме цю геологічну структуру.


Чим цікавий Український щит? Тим, що породи, які його утворюють, складалися не миттєво, а протягом тривалого часу саме у той найдавніший період історії Землі, який взагалі дуже мало вивчений і який зараз активно вивчається. Наприклад чисто теоретично у найдавніших архейських породах можна знайти свідоцтва існування найдавніших живих створінь. Теоретично, бо на відміну від інших місць, де такі породи були знайдені у нас вони в більшості своїй вкриті товщею молодих осадових порід до 50 метрів.


Але вивчати Український щит все одно цікаво. Наприклад на півночі його існує овруцька серія, вік якої оцінюється у 1100-1500 мільйонів років. Припускається, що вона виникла не як морське дно, а як частина континентальної кори. Якщо подивитися на палеогеорафічні реконструкції, то саме наприкінці цього періоду материки почали збиратися у суперконтинент Родінія і український щит тоді має відповідати півдню невеличкого субконтиненту Балтика, що розташовувався тоді поблизу екватора. Щоб було зрозуміло, наскільки незвичним було тоді розташування материків можна сказати, що на південний схід від нього розташовувався масив суші, який зарає Є Амазонією.


Але породи Українського щита, що відносяться до ектазійського та стенійського періодів мезопротерозойської ери протерозойського еону цікаві не цим. У схожих на них породах у інших частинах земної кулі було виявлено сліди найдавніших еукаріотів, що розмножувалися статевим шляхом і найдавніших багатоклітинних організмів - червоних водоростей. Було б цікаво пошукати такі у нас.


Що ж до більш пізніх геологічних періодів історії України, то вони цікаві перш за все для тих, хто вивчає морські фауни, бо територія України переважно була морем протягом усього цього періода. Підняття її почалося тільки у кінці мезозойської ери, коли Африканська плита почала насуватися на Євразійську. А взагалі матеріалу з палеонтології та палеогеографії України в інтернеті неймовірно мало. І я буду вам вдячний, якщо ви щось мені кинете із цього приводу.

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

a_burlaka: (Default)
a_burlaka

August 2016

S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
2122232425 2627
28 293031   

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 19th, 2025 07:58 am
Powered by Dreamwidth Studios