Entry tags:
Про українську освіту

Черговий раз зіткнувся із думкою "експертів" із цього приводу. І з думкою пересічних громадян про думку "експертів". Не буду казати де і хто. З усієї тієї купи думок, що я перечитав має значення тільки одна. У сучасній школі дітям не дають того, що їм допоможе у житті.
Дуже слушна думка, але вона одразу викликає запитання: а які знання потрібні для життя у сцчасній Україні. Тільки чесно визнаючи, що головний критерій успішного життя - наявність власного житла, машини, їжі і одягу у достатку ну і ще можливості виїхати кудись, подивитися світ. Ні-ні не розказуйте мені про національну свідомість і усвідомлення унікальної духовності українського народу. Усе це добре звучить аж доки у когось із твоїх знайомих не з'являється щось із "матеріального списку".
Простіше кажучи, школа має давати знання, що приносять гроші. І для того, щоб гроші водилися у кишені, вони мають водитися у державі. І тут я скажу дуже непопулярну річ. Для того, щоб у державі були гроші, основна діяльність її населення має полягати не у поділі матеріальних цінностей, а у їх виробництві. І ось тут я скажу вже зовсім непопулярну річ. Шановні юристи, журналісти, політологи, соціологи. Ви до виробницта тих ресурсів не маєте жодного відношення. Тільки до їх поділу. А виробляють усе це інженери, агрономи, технологи різного гатунку і, страшно сказати, робітники.
Я знаю, що ви можете сказати: не важливо, хто виробляє. Важливо хто ділить. Але вибачте, за такої системи диктатор Янукович був і буде залишатися найприроднішою і найчеснішою формою правління в Україні. Бо ресурс увесь час скорочується, а тих, хто його ділить увесь час більшає. І не треба ображатися на тих, хто ресурси виробляє. Для цих людей диктатор, що постійно саджає журналістів-активістів-опозиціонерів до тюрми завжди буде більш дружнім, ніж ви. І це не тому, що ці люди - бидло. Вони бидло не більше, ніж ви самі. І рахувати вміють. І так буде доти, доки ділити ресурси в Україні буде вигідніше, ніж їх виробляти. Доречі, якщо вже повернутися до питання про школу, то виходить що у ній мають перш за все навчати красиво брехати, перекручувати правила собі на користь та як із кожних десяти чужих гривень, що потрапили тобі у руки покласти собі у карман три.
А із матеріальними цінностями така штука: чим вони складніше, тим вигідніше їх виробляти. Тільки ось для того, щоб виробляти щось високотехнологічніше, ніж сталевий прокат за технологіями 50-х років треба спочатку вкластися. Але вкладання грошей прямо суперечить логіці "усе поділити", бо ясно ж, що ті, кому ти довіриш ці гроші, їх розікрадуть. Гірше того, сучасне обладнання, яке купили за ті гроші, які все ж не розікрали чомусь не приносить тих прибутків, на які усі розраховували. І справа навіть не у тому, що під виглядом сучасних були закуплені верстати, що вже років п'ятнадцять до того вже десь відпрацювали. Вони б дали ефект, якби на них було кому працювати. Можливо ви будете здивовані, але навіть для того, аби на достатньому рівні працювати навіть на радянському обладнанні зразка 80-х років потрібне знання алгебри та геометрії на рівні 6-7 класу. Про більш сучасне обладнання я вже не кажу. І це лише рівень виконавця. А людина, яка керує усім цим процессом (не підраховує прибутки від своєї власності, а дійсно керує) вже без відмінного знання фундаментальних наук хочаб на рівні програми старшої школи обійтися не може.
Тож не потрібне Україні ніяке полегшення шкільної программи. Навпаки, потрібно максимально вчити алгебру, геометрію, фізику, хімію, біологію, історію. Причому не історію України, а нормальну світову історію. І зробити це не за рахунок фізкультури, музики чи образотворчого мистецтва, а шляхом усунення різних "рідних країв", правознавств та суспільствознавств. І літературу скоротити. Немає нічого дурнішого, ніж заставляти людину читати художні книжки. А, ні, є! Нав'язувати їй у чому суть тієї чи іншої книжки ще безглуздіше.
Як би там не було, а я вважаю, що головне, що має давати школа - це знання із фундаментальних наук. Бо довчити потім історика на політолога, біолога на журналіста чи фізика на програміста можна досить легко, але ніяк не навпаки. А ну і ще нехай у школі активно просувають думку про те, що щось зробити самому краще, ніж узяти "нічиє" та покласти собі до кишені. Це буде найкраще патріотичне виховання.